Akce skončila Foto

Ruchadze Band Amsterdam Beyond

RUCHADZE BAND * AMSTERDAM BEYOND /NL, FR, CZ/

Z mezinárodně uznávaných hudebníků sestavené uskupení Ruchadze Band pod vedením světoběžníka a originálního skladatele, kytaristy a zpěváka Konstantina Ruchadzeho, je úžasně nevšední. Potěší každého, od náročného posluchače po úplného nováčka, a díky hostujícím holandským hvězdám je každý koncert kapely prostě skvělý. Band překračuje hranice jazzu, nebojí se funku ani rocku a jeho skvělou hudbu lze jen těžko zařadit.

Konstantin Ruchadze je zajímavou osobností nejen z hudebního hlediska. Gruzínec s židovskými kořeny narozený v Moskvě zažil v období puberty a dospívání atmosféru 60. let v Praze. Tehdy se stal populární osobností pražské hudební scény, když v oblíbeném klubu “jednička” na strahovských kolejích organizoval a pořádal bluesová a rhythm’n’bluesová jam sessions. Po příchodu vojsk pěti armád v srpnu 1968 musel milovanou Prahu opustit, protože mu zde ani sovětský pas nezaručoval bezpečný pobyt na svobodě. Emigroval proto na západ a při svém pobytu ve Vídni, ve Španělsku a v Holandsku pokračoval v hudební kariéře. Potkal přitom a zahrál si s řadou zajímavých osobností, jako byli Peter Wolf, Jan Akkerman, Candy Dulfer ad. Založil kapely jako Goblet Band, Hot Bolshevik nebo Amsterdam Beyond atd.

Po listopadu 1989 se mu znovu otevřela cesta na pražská pódia, na kterých se sešel s některými spoluhráči z někdejší skupiny Ruchadze Band. K nim přizval hudebníky z mladší generace a holandské partnery, se kterými vytvořil smíšený evropský soubor Ruchadze Band/Amsterdam Beyond.