Vítejte v Novohradské knihovně s bezbariérovým přístupem! Knihovna se nyní nachází v novohradském Komunitním centru v Hradební ul.

Aktuality

Další Hodinka s kronikářkou Jitkou Šáchovou

Ve čtvrtek 17. února 2022 od 17 hodin se v čítárně naší knihovny uskuteční další Hodinka s kronikářkou Jitkou Šáchovou. Tentokrát si budeme promítat videostřípky a záznamy z akcí, které se v Nových Hradech pořádaly v době…

Hledat v katalogu

Otevírací doba

pondělí

9:00 – 11:30,
12:00 – 18:00

středa

9:00 – 11:30,
12:00 – 16:00

pátek

13:00 – 18:00

O knihovně

První veřejnou knihovnu v Nových Hradech založil koncem 19. století novohradský rodák Anton Teichl, zámecký archivář a historik, jehož zásluhou známe historii našeho města. Od roku 1990 do března 2019 se knihovna nacházela nedaleko zámku v budově nazývané “Český dům”, který byl postaven v roce 1923 pro spolkovou činnost české menšiny. O postavení se zasloužila Národní jednota Pošumavská (spolek české menšiny, tvořené zdejšími usedlíky). Současnou knihovnu s bezbariérovým přístupem najdete v rekonstruované budově bývalých jeslí v Hradební ulici. Naší snahou je vycházet vstříc všem čtenářům a zkvalitňovat a rozšiřovat naše služby, nabídnout příjemné prostředí. V současné době knihovna nabízí téměř 12 000 knih a 19 druhů periodik.

Služby

 • Absenční půjčování knih a časopisů.
 • Pomoc při výběru naučné litratury a beletrie.
 • MVS (meziknihovní výpůjční služba) = zprostředkování titulů z jiných knihoven.
 • Rezervace a prodlužování výpůjček.
 • Přístup do katalogu knihovny přes internet, v katalogu si můžete najít svou knihu a zarezervovat si ji v případě, že je zrovna vypůjčená, můžete i nahlížet do svého čtenářského konta a prodloužit si výpůjčku.
 • Zdarma přístup na internet.
 • Možnost vrácení přečtených knih do vratného boxu v chodbě u bývalé knihovny
 • Pořádání besed se spisovateli.
 • Pro spolky a organizace možnost pořádání přednášek, schůzí a setkání v čítárně knihovny.
 • Spolupráce s Klubem maminek, s MŠ a ZŠ.
 • Možnost odnést si knihy “zdarma” = knihy a časopisy vyřazené nebo z darů spoluobčanů.
 • Po domluvě možnost donášky vypůjčených knih domů.

Poplatky

Roční poplatky  Poplatek – upomínka 
dospělí40 Kč překročení výpůjční doby o 15 dní10 Kč
děti20 Kč překročení výpůjční doby o 45 dní20 Kč
senioři 60+, ZTP20 Kč překročení výpůjční doby o 60 dní50 Kč

Doba výpůjčky je jeden měsíc

Aktuality

Další Hodinka s kronikářkou Jitkou Šáchovou

Ve čtvrtek 17. února 2022 od 17 hodin se v čítárně naší knihovny uskuteční další Hodinka s kronikářkou Jitkou Šáchovou. Tentokrát si budeme promítat videostřípky a záznamy z akcí, které se v Nových Hradech pořádaly v době (ne)dávno minulé…

Dočasné změny otevírácí doby březen

Informujeme naše čtenáře, že knihovna je ještě v pondělí 7.3. uzavřena, od středy 9.3. bude otevřena dle obvyklé otevírací doby. Děkujeme za pochopení.

Poslední hodinka s kronikářkou

Poslední hodinka s kronikářkou se uskuteční ve čtvrtek 17. března 2022 od 17 hodin v čítárně knihovny. Naposledy se vypravíme do dob (ne)dávno minulých, abychom si během videopromítání připomněli některé události našeho města.

1 2