O Galerii

Městská galerie Koželužna má za cíl prezentovat umělce a tvůrčí lidi nejen z Novohradska, podporovat výtvarné umění na „malém městě“ a spoluvytvářet místní kulturní nabídku. Budova galerie se nachází v centru města a je otevřena po většinu roku. Najdete ji cestou z náměstí k hradu, když odbočíte v ul. Komenského dle směru propagačních samostojných cedulí. Mimo výstav se zde konají i doprovodné programy, včetně komentovaných prohlídek, výtvarných workshopů pro veřejnost a tematické projekty či sympozia. Děkujeme všem, kteří se budete svou návštěvou galerie podílet na podpoře zdejšího „výtvarna“.

Aktuality

V roce 2023 budou témata výstav reflektovat a komentovat ty „věci“, které nás v polední době obklopují, ovlivňují, zraňují a mění naše životy. Výstavy proto nabídnou „protipól“, tedy odraz něhy, pohlazení, naděje, ženskosti, poezie a mateřství, aby tím rozmělnily „hrubost dnešního světa“. Alespoň tak chceme, skrze výtvarno, říci pár slov k dnešku…

(Vzhledem k tomu, že jsme změnili webovou grafiku galerie, chybí nám zde prozatím prezentace minulých výstav. Děkujeme za pochopení.)

Otevřeno

duben-červen, září-říjenstředa, pátek-neděle 10-16 h
červenec-srpendenně mimo podělí 10-16 h
prosinecadventní víkendy 10-16h
Individuální prohlídkymožné po předchozí tel. domluvě

Výstavy 2023

 • Výstava „Umění darovat o Vánocích“

  Výstava „Umění darovat o Vánocích“

  Umělecké a řemeslné předměty umělců a řemeslníků z regionu Novohradsko-Doudlebsko. Prodejní výstava o adventních víkendech.

 • Výstava obrazů a soch „Společně“

  Výstava obrazů a soch „Společně“

  Výstava výrazné české malířky abstrakce a rakouské sochařky plnokrevných forem. Potkaly se na loňské česko-rakouské výstavě „Čas v umění“, kde našly společnou uměleckou řeč.

 • Výstava ojedinělých výšivek „Měkké, čisté, mobilní“

  Výstava ojedinělých výšivek „Měkké, čisté, mobilní“

  Výtvarnice, grafička, ilustrátorka, učitelka výtvarky, autorka edukačních programů, lektorka grafických technik, vytrvalá podporovatelka těch, kteří se chtějí naučit pracovat s jehlou a nití.

 • Výstava obrazů a fotografií „Za vším hledej SLOVO“

  Výstava obrazů a fotografií „Za vším hledej SLOVO“

  Skupinová výstava tvůrčích žen, které jsou inspiračně propojeny s mluveným, psaným či zpívaným slovem.

 • Výstava fotografií „Naděje“

  Výstava fotografií „Naděje“

  Výstava je výběrem ze tří fotografických projektů M. Kročákové: Vyprávěj potichu, Já v tom vidím pohádku a Ve svých dcerách. Úvod k výstavě: „Naděje se živí představami budoucích možností. Pracuje s nimi v obrazech myšlenkové fantazie. Je to cit, v jehož horizontu vystupuje budoucnost jako pole skutečných hodnot, k nimž člověk lne. Nejsilnější cit patří rodině a dětem. V nich vidíme svoji …

  Výstava fotografií „Naděje“ Read More »

 • Výstava obrazů „Pohlazení štětcem“

  Výstava obrazů „Pohlazení štětcem“

  Loutkoherečka Divadla Spejbla a Hurvínka a ilustrátorka dětských knih nabízí průřez svojí dosavadní výtvarné činnosti. Své divadelní a výtvarné zkušenosti zúročila i jako scénografka. S Novými Hrady je propojena svým dětstvím a tuto výstavu věnuje své mamince.