Barokní Apatyka

Tradice lékárenství v Nových Hradech sahá až do poloviny 17. století. V té době František Leopold Buquoy zřídil tzv. dvorní lékárnu v části Rezidence na náměstí. Ta byla bohatě vybavena nejen léčivým materiálem, ale také technickým zařízením a nádobami. Později se přestěhovala do kláštera a byla provozována servity. V roce 1775 byla zřízena lékárna nová v domě na náměstí a ta fungovala až do konce 2. světové války. V 60. letech minulého století byla zrušena a její inventář uložen v prostorách hradu. V roce 1998 bylo rozhodnuto umístit tuto barokní apatyku do části zrekonstruovaného domu v těsné blízkosti náměstí, v uličce ke kostelu.

Na krátko byla apatyka znovu otevřena a to díky výtvarnici Vladislavě Jiráskové, která v krásných prostorách zřídila inspirativní prostor se stylově zařízenou Alchymistickou oficínou pro tvorbu parfémů, mýdel, olejů a elixírů. Pracovala na expozici apatykářství, bylinářství, parfémářství a mýdlařství a v apatyce bylo možné si zakoupit čaje, mýdla, svíčky, parfémy (vše z přírodních surovin) a malé dárky z Art Galerie - obrazy, hedvábné šátky, či šperky, nebo si vyrobit vlastní dárek pro sebe nebo své blízké.

Od léta 2019 slouží apatyka jako barokní kavárna - Apatyka Café, kde můžete ochutnat vynikající kolumbijskou kávu, moravská vína, osvěžující zmrzlinu, chutné dezerty (i bezlepkové) nebo si zakoupit nejen sladké dárky pro své blízké. Součástí kavárny je i dětský koutek a venkovní hřiště. Přístup je bezbariérový.